WAŻNE INFORMACJE » CHARAKTER SYBERYJCZYKA

CHARAKTER SYBERYJCZYKA

Charakter Kota Syberyjskiego to prawdziwa mieszanina subtelności, wdzięku, inteligencji i fascynującej dzikości!

Koty syberyjskie charakteryzuje dość duży temperament i bogata osobowość. Mają wszelkie cechy zwierząt pierwotnych tj. błyskotliwą inteligencję, wrażliwość, pewną gwałtowność reakcji i zawsze zachowują odrobinę dystansu do człowieka. Nie jest łatwo zdobyć ich zaufanie, jednak gdy to nastąpi, uczuciowość, lojalność i przywiązanie syberaka nie mają sobie równych. Należy do tych nielicznych kotów, któremu dotyk czy pieszczota ukochanego opiekuna sprawia niekłamaną przyjemność. Spośród innych ras wyróżnia je niezwykły wdzięk i pewna subtelność.

To zwierzęta żywiołowe, ruchliwe, bardzo przyjacielskie i uczuciowe. Nie są agresywne czy złośliwe, nie mają niszczycielskich zapędów, starają się być delikatne i ostrożne. Unikają konfrontacji i jeśli tylko mogą się wycofać z trudnej sytuacji - to raczej nie zdobędą się na atak. Inteligentne i komunikatywne, towarzyskie i ciekawskie, podążają za swoimi właścicielami po całym domu aby nie przegapić czegoś ciekawego. Syberyjczyk staje się prawdziwym członkiem rodziny. Żyje życiem rodziny, a nie tylko własnym. Zawsze jest tam, gdzie jest większość członków rodziny, na przykład, kiedy rozmawia się przy stole - on leniwie na nim się kładzie lub kiedy ktoś pracuje przy komputerze - on siada na środku monitora. Byle tylko być w centrum zainteresowania! :)

Koty Syberyjskie są przeważnie bardzo gadatliwe, uwielbiają porozumiewać się głosem z opiekunem - można z nimi prowadzić długie, ciekawe dialogi. Mają bardzo cichy i przyjemny ton miauku. Szybko uczą się czystości i zasad obowiązujących w rodzinie. Zachowują się jak psy w kociej skórze. Witają się zawsze z powracającymi do domu właścicielami, same proszą o pieszczoty, ale nie robią tego w sposób natrętny. Chętnie przebywają w kocich grupach, ale dobrze rozumieją się także z innymi zwierzętami. Charakterystyczne dla kotów tej rasy jest to, że mimo udomowienia i potrzeby obcowania z człowiekiem, wciąż pozostaje w ich osobowości coś dzikiego i pierwotnego.
Uwielbiają wspinać się i skakać, potwierdza to ich upodobanie do odpoczywania w nietypowych, zawsze wysoko położonych miejscach. Sybiraki są ruchliwe, skłonne do zabaw i gonitw po całym domu. Drzemią w nich całe pokłady fantazji i pomysłowości, dlatego często doskonale potrafią same organizować sobie czas. Jednak zbyt długo zaniedbywane i znudzone mogą szukać wrażeń niekoniecznie we właściwy sposób. Dobrze jest więc jak najczęściej poświęcać im trochę uwagi lub też sprawić kociego czy psiego przyjaciela, z którym szybko potrafią wejść w komitywę. Choć łatwo adaptują się do życia wyłącznie w mieszkaniu, to jeśli mają możliwość korzystania z balkonu, werandy lub wybiegu na wolnym powietrzu, robią to nadzwyczaj chętnie i nawet najgorsze warunki atmosferyczne, np. duży mróz, upał czy deszcz, nie są w stanie ich zniechęcić.

Źródło: sibportal.pl